Hangi Ameliyatlar Laparoskopik Yapılabilir?

Hangi Ameliyatlar Laparoskopik Yapılabilir?

Hangi Ameliyatlar Laparoskopik Yapılabilir?

Teknolojinin gelişmesiyle, cerrahide çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan biri de laparoskopik (kapalı) ameliyat yöntemleridir. Laparoskopik ameliyatın çeşitli avantajları vardır. Örneğin; ameliyat sonrası ağrı, klasik ameliyata göre daha azdır. Yara izi ise oldukça asgari seviyededir. Ayrıca kapalı yöntem sayesinde kişiler erkenden günlük yaşamlarına geri dönebilmektedir.

Laparoskopik Ameliyat Nasıl Yapılır?

Laparoskopik ameliyat karın bölgesinden açılan 3-5 adet minimal kesiden ince bir teleskop ve ameliyat araçlarının karın içine sokulması ile genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyondur. Laparoskopi (kapalı) ameliyat sayesinde tek ve geniş bir kesi açılmasına gerek kalmamış olup; ameliyat, karın bölgesinde açılan 1-1,5 cm'lik kesilerden içeri sokulan aletler ile gerçekleştirilmektedir. 

Teleskopik kamera sayesinde karın içinden alınan görüntü monitöre yansıtılmakta ve normal gözün görebileceğinden birkaç kat daha büyük görüntü sağlanmaktadır. Böylece laparoskopik ameliyatlarda daha ince ve güvenli çalışmak mümkün olmaktadır. 

Laparoskopi Hangi Ameliyatlarda Uygulanabilir?

Kapalı yöntemle cerrahi çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir.

Öncelikle safra kesesinin çıkarılması, kasık fıtığı, karın fıtığı, pankreas, kalın bağırsak, apandisit, reflü ve mide fıtığı gibi başlıca genel cerrahi ameliyatlarında laparoskopik yöntem kullanılmaktadır.

Kapalı yöntem ameliyatının kullanıldığı ürolojik hastalıklar; Prostat kanseri, böbrek kanseri, böbrek kisti, fonksiyonsuz böbrek, böbrek kisti, börek çıkış darlığı, testis kanseri, inmemiş testis, böbreküstü bezleri tümörleri, mesane tümörü, mesane divertikülü, mesane sarkması, vajinal fistül, üreter darlığı şeklinde sıralanabilir.

Kadın hastalıklarını kapsayan bazı ameliyatlarda da kapalı yöntemden faydalanılır. Örneğin dış gebelik, polikistik over, tüplerle ilgili hastalıkların tedavisi veya karın içerisinden yabancı cisim çıkarılması gibi çeşitli operasyonlarda laparoskopik yöntem kullanılabilir. Bunların dışında kalp – damar cerrahisinde ya da ortopedide de kapalı yöntemden yararlanılmaktadır.

Cerrahi branşların birçoğunda laparoskopik yöntemden yararlanılması imkanı vardır. Ancak en sık kullanılan alan genel cerrahinin kapsamında yapılan işlemlerdir.

 

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...