Kıl Dönmesi Tedavisinde Ameliyatsız Yöntemler

kıl dönmesi tedavisi

Kıl Dönmesi Tedavisinde Ameliyatsız Yöntemler

Son yıllarda en çok tercih edilen  tedavi yöntemleridir. Bunun nedeni cerrahi  tedavi yöntemlerinin uygulanabilmesi için narkoz ve yataklı tedavi kurumuna gereksinim duyulması ve cerrahi yöntemlerden sonra uzun bir süre iş gücü kaybı yaşanmasıdır. Bu işgücü kaybı  ortalama 6-8 hafta arasında değişmektedir. Birde bu tür tedavilerde genellikle belirli bir süre zorunlu olarak yüzüstü yatma pozisyonu  gerekliliği vardır, ayrıca tekrarlama olasılıkları da yadsınamayacak kadar fazladır. Bu gerekçeler insanları zorunlu olarak cerrahi dışı (ameliyatsız) tedavilere yöneltmiştir.

Ameliyatsız Tedavinin Uygulama Şekli

Vücudun diğer taraflarından dökülmüş ve kuyruk sokumunda toplanarak, burada bulunan olukta delikler oluşturarak cildi penetre edip(delip) cilt altında toplanmış yumak yapmış- kıllar ince uçlu aletlerle tutam halinde çıkartılır.Ufak apse odakları varsa bunlar açılarak boşaltılır,birbirine yakın delikler birleştirilir. Bu yumak yapmış kılların çıkartılmasıyla cilt altında belli bir boşluk oluşur. Bu boşluğun içi oraya yerleşmiş ve orada barınan bakterilerin yapmış olduğu iltihabi-kalınlaşmış duvar dokusunu tamamen ortadan kaldırabilmek  amacıyla  küret dediğimiz aletlerle  iyice temizlendikten sonra deliklerden içeriye bazı kimyasal maddeler verilir. Bunların en önemlisi Fenol ve %20'lik Gümüş Nitrat'tır. Tüm bu işlemler sadece 2-3 ml'lik bir lokal anestezi altında yapılır.

Oldukça kolay gibi gözüken bu uygulama eğer ehil ve deneyimli  bir cerrah tarafından değil de deneyimsiz bir kişi tarafından uygulanırsa sağlam ciltte tahrişler, ciddi hasarlar ve hatta zehirlenmelere yol açabilir. Oysa deneyimli ve bu konuda kendini geliştirmiş bir cerrah tarafından uygulanırsa hiçbir sorun yaşanmaz ve tedavideki başarı şansıda hemen hemen % 100'e yakındır.

Yöntemin Üstünlüklerini Tekrar Sıralayacak Olursak;

  1. Yataklı tedavi kurumu gerektirmez, dolayısı ile tedavi masrafları daha ekonomiktir
  2. Kesinlikle genel anesteziye (narkoza) gerek yoktur
  3. Hastanede yatmayı gerektirmez
  4. İşlem öncesi lokal anestezi uygulandığı için hem işlem, hem de işlem sonrası ağrı duyulmaz
  5. Orijinal deliklerin dışında hiçbir iz kalmaz
  6. Yapılan işlem hastanın günlük yaşantısını ve aktivitesini kesinlikle kısıtlamayı gerektirmez
  7. Hastanın  işinden ve sosyal yaşantısından geri kalması söz konusu değildir
  8. Tekrarlama ihtimali çok düşüktür (% 1-2)
  9. Ameliyatlı yöntemlere göre tedavi masrafları daha ekonomiktir.

Bendeniz ameliyat olarak hem açık ,hem kapalı,hem flepli onarım şekillerini binlerle ifade edilecek sayılarda uygulamış 32 yıllık deneyimli bir cerrah olarak; bu hastalardaki ameliyat sonrası problemlerin azımsanmayacak kadar fazla olduğunu görünce son 2 yıldır ameliyatsız tedavi yöntemine yöneldim ve yüzlerce olguyu bu şekilde tedavi ettim. Gördük ki bu şekilde tedavi uyguladığımız hastalarda iyileşme süreci ameliyatla tedavi ettiğimiz hastalara göre çok daha kısa olmaktadır. Yalnız hastanın sık aralıklarla ve titiz bir şekilde izlenmesi ve pansumanın bizzat doktor tarafından yapılması şarttır. Biz bu tedavi şeklinde daha etkili olması ve daha çabuk sonuç vermesi nedeniyle daha çok "Kristalize Fenol" u tercih etmekteyiz. Ayrıca  ilave ettiğimiz ufak bir değişiklikle yöntemi kendimize özgü hale getirdikten sonra iyileşme sürecinin daha da kısaldığını gördük.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...