Kist Ameliyatı

Kist Ameliyatı

Kist Ameliyatı

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan ve kişide ağrı hissine sebep olan kistler ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Kistler içi su dolu yapılardır. Bazı kistlerin cerrahi yöntemle alınması gerekmektedir. Kistler cerrahi müdahale ile alınmadan önce birtakım testlerin yapılmasına ihtiyaç vardır. Basit kist olarak tanımlanan kistler, genellikle yumurtalıklarda görülmektedir. Boyutları 5 santimetreye kadar ulaşabilen basit kistler; içleri su doldurulmuş balona benzemektedir. Yumurtalığa zarar verme riski açısından cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Aynı zamanda endometriozis kistleri de ilaçla küçültülebilmektedir ancak genellikle ameliyat ile alınmaktadır. Dermoid kistler ise yumurtalıklarda kansere yol açan kitlelere benzemesi sebebi ile ameliyat ile alınması tercih edilmektedir.

Bir diğer kist türü olan fibromlar ise; iç yapıları katılaşmıştır ve kansere neden olan kistlerle benzerlik göstermesi sebebi ile cerrahi yöntemlerle alınması uygundur. Kistler ameliyat ile alınmaya karar verildiğinde hangi yöntemin uygulanacağına karar verilmektedir. Son yıllarda en sık kullanılan yöntem; laparoskopik (kapalı) yöntemdir.

Açık ameliyata karşın laparoskopik yöntem; iyileşme süresinin kısa olması, enfeksiyon riskinin bulunmaması gibi avantajlardan dolayı daha çok tercih edilmektedir. Ancak kişi çok kilolu ise ya da kist çok büyük ise açık ameliyat gerçekleştirilmektedir.

Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kist ameliyatı teşhis edilen kistik yapının hangi bölgede olduğuna bağlı kalınarak farklı yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Örneğin böbreklerde görülen kistler laparoskopik cerrahi ya da robot cerrahisi ile gerçekleştirilebilmektedir. Akciğer kistleri ise açık ya da kapalı şekillerde uygulanabilen cerrahi yöntemler ile gerçekleştirilmektedir. Kist şikayeti ile hekime başvuran hastalar ayrınıtlı bir tetkik ve tanı süreci yaşamaktadır. Hekim hastanın genel sağlık durumuna göre hangi yöntemi seçeceğine karar vermektedir. 

Kist Ameliyatı Öncesi

Kist ameliyatı öncesinde hasta total sağlık taramasından geçmektedir. Kistin olduğu bölgede başka kistler olup olmadığı kontrol edilmekte ameliyat ile alıncak olan kistin iç yapısı, büyüklüğü ve yayılma gibi yapısal özellikleri değerlendirilmektedir. Ameliyat edecek doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uymak, halihazırda kullanılan ilaçların listesinin doktora ameliyat öncesinde bildirmek gerekmektedir. Bununla birlikte kist ameliyatı öncesinde MR, ultrason ve kan testi gibi tetkiklerin mutlaka yapılması ve güncel değerler ile ameliyat olunması gerekmektedir. 

Kist Ameliyatı Sonrası

Kist ameliyatı sonrasında uygulanan ameliyatın türüne göre hastanede kalınabilmektedir. Enfeksiyon oluşumuna karşı hasta özel bir şekilde korunmalı, total sağlık değerlendirmesinin takibi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda kist oluşum nedenlerinin iyi bir şekilde saptanması kistin tekrarlama olasılığını minimum düzeye düşürmede etkendir.

Kist Ameliyatı Çeşitleri

Kist ameliyatları yumurtalık kisti, idrar kesesi kisti, hipofiz kisti, arpacık kisti, pankreas kisti, kemik kisti ve topuk kistlerine uygulanmaktadır. Çoğunlukla laparoskopi ile gerçekleştirilebilmekte olup, ameliyat süresi ise kistin bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Yumurtalık kisti için açık veya kapalı olmak üzere iki çeşit ameliyat türü bulunmaktadır. Yumurtalık kistinin boyutu, ilerleyişi, yayılma durumu gibi etkenlere bağlı olarak ameliyat çeşidine karar verilmekte, gerekli görülen hastalarda yumurtalığın da alınmasına karar verilebilmektedir. 

Açık ameliyatlarda hasta ortalama 3 gün hastanede kalmalıdır.  Kapalı ameliyatta ise yara izinin küçüklüğüne bağlı olarak iyileşme sürecinin hızlı olmasından ötürü hasta ertesi gün tedavi edilebilmektedir. 

Kapalı Kist Ameliyatı

Laparoskopik (kapalı) kist ameliyatı karın bölgesine açılan minimal kesilerden gerçekleştirilen bir operasyondur. Karın bölgesine açılan 3-5 adet 1-1,5 cm'lik kesilerden bir kamera ve işlem için gerekli aletler karın içine sokulur. Kameradan monitöre yansıtılan görüntü gerçeğe göre daha büyük boyutlarda olduğu için ameliyat güvenle tamamlanabilmekte hatta çok ince işlemler bile mümkün olmaktadır. 

İyi huylu yumurtalık kistleri laparoskopik cerrahi ile kolayca alınabilmektedir. Bu işlem sırasında sağlam olan yumurtalık dokuları zarar görmeden yumurtalık kistleri çıkartılabilmektedir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...