Laparoskopik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Laparoskopik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Laparoskopik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Laparoskopi ameliyatı esnasında bir kamera kullanılmaktadır. Kapalı ameliyat olarak da adlandırılan laparoskopi ameliyatında karın içinin görüntüsü kamera aracılığı ile alınmaktadır. Kameranın yanı sıra diğer cerrahi aletler de karın bölgesinde açılan minimal kesilerden karın içine doğru ilerletilmektedir.

Büyük bir kesidense minimal 4-5 adet kesi ile gerçekleştirilen laparoskopik cerrahi özellikle hastanın iyileşme sürecinde büyük avantaj sağlamaktadır. Açılan küçük kesiler daha hızlı iyileşebilmekte olup aynı zamanda çok daha az ağrıya sebebiyet vermektedirler. 

Laparoskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopi ameliyatında 1 cm ölçülerinde 4 veya 5 kesi açılmaktadır. Giriş deliklerinin sayısı ve ölçüleri ameliyatın türüne gere değişiklik göstermektedir. 

Laparoskopik cerrahide karın içine ilerletilen kamera sayesinde normalden 20 kat daha büyük bir görüntü elde edilmektedir.  Böylece ameliyat edilen bölgede çok daha detaylı çalışmak mümkün olmaktadır. 

Laparoskopi ameliyatlarınd ahasta genel anestezi ile uyutulduktan sonra yerleştirilen çeşitli çap ve uzunluklardaki kanüllerle karın içine gaz verilir. Amaç, karın boşluğunu genişleterek aletlerin çalışmasına olanak sağlayacak alan yaratmaktır.

Laparoskopi Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Laparoskopi ameliyatı için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Laparoskopik cerrahide en temel belirleyici unsur operasyonun yapılacağı merkezin laparoskopi için yeterli donanıma sahip olmadığıdır. İkinci faktör ise ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı yapılacağına dair karar verilirken hastanın olası özel durumlarını ve cerrahi geçmişini göz önünde bulundurmaktır. 

Laparoskopik cerrrahi safre kesesinin çıkarılması, kasık fıtığı, apandist, reflü, mide fıtığı ve birçok kist türünde başarı ile uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra jinekoloji, ortopedi, üroloji ve kalp-damar cerrahisi gibi alanlarda da minimal invaziv tekniklerin kullanımı giderek artış göstermektedir.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları

Laparoskopik cerrahi hem estetik görünüm hem de tıbbi açıdan, açık ameliyata göre çok daha büyük avantajlara sahiptir. Laparoskopik cerrahinin en önemli avantajları aşağıda sıralandığı gibidir:

  • Daha kısa süren iyileşme süreci
  • İyileşme sürecinin en az ağrı ile geçmesi
  • ameliyat kanamasının daha az olması
  • Açık ameliyattan sonra yaşanan karın içi yapışıklıkların meydana gelmemesi 
  • Ciltte açık ameliyata göre çok daha az ve küçük iz bırakması
  • Çevre dokularda oluşabilecek komplikasyon riskinin azlığı ve böylece hastanın genel sağlığının korunabilmesi

Laparoskopik Cerrahinin Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi laparoskopik cerrahide de damar ya da organ yaralanmaları ve karın içi iltihaplanma gibi riskler mevcuttur. Böyle bir durumda amaç hastanın sağlığını korumak ve hastayı olabilecek en iyi şekilde tedavi etmektir. Bu nedenle gerekli görüldüğü takdirde laparoskopi ameliyatı tereddütsüz bir şekilde açık ameliyata çevrilebilmektedir.