Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meme kanseri tedavisi hastalığın evresine, hastanın özelliklerine ve hastanın genel sağlığına bağlı olarak bir veya birden fazla tedavi seçeneğini içerebilmektedir. 

Meme kanseri tedavisinde uygulanan standart tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Cerrahi tedavi
  • Radyoterapi 
  • Kemoterapi
  • Hormonoterapi

Cerrahi tedavi, hastalığın tedavisindeki ilk aşamadır. Kanserli dokunun cerrahi olarak çıkartılması işlemidir. Bu işlem memenın alınmadan korunmasına yönelik ya da memenin tümünün alınmasına yönelik olabilmektedir. 

Radyoterapi yani ışın tedavisi, X-ışınlarının, cerrahi müdahaleden sonra kanser hücrelerinin kalmış olma ihtimaline karşı meme bölgesine ve koltuk altına uygulanması işlemidir. Işın tedavisi genelde 4-5 hafta boyunca haftanın 5 günü şeklinde uygulanır.

Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürücü ilaçlar ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Bu ilaçlar ağızdan veya damardan alınabilmektedir. Kemoterapi kürler halinde verildiği için toplamda 3 ile 5 aylık bir süreçtir. Hastada kanserli hücre kalmamış olsa bile koruyucu önem olarak ilaç tedavisi bir süre uygulanmaktadır. 

Hormonoterapi yani hormon tedavisi, östrojenin kanser hücresinin büyümesine yol açan meme kanseri tiplerinde östrojen etkisinin ortadan kaldırılarak kanserin büyümesinin önlenmesi amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir.