Meme Kanseri Tedavisi Öncesi ve Sonrası Yaşam

Meme kanseri ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken prosedürler aşağıdaki gibi olmaktadır: 

  • Ameliyattan 6-8 saat kadar önce yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. Ameliyat esnasında midenin boş olması gerekmektedir. Sabah ameliyat olacak bir hasta geceden itibaren su dahi içmemelidir.
  • Ameliyattan önceki günlerde anesteziden etkilenilmemesi için sindirilmesi kolay olan ve lif bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.
  • Ameliyattan önce kilo verme amaçlı bdiyetler uygulanmamalıdır.
  • Ameliyattan önce aksi belirtilmedikçe banyo yapılması önerilmektedir. Ameliyattan sonraki birkaç gün hastanın banyo yapması mümkün olmayacaktır.
  • Ameliyattan bir hafta önce sigara kullanımı bırakılmalıdır.
  • Ameliyatın planlanmasının ardından alkol tüketimi bırakılmalıdır.
  • Ameliyattan bir hafta kadar önce asprin gibi kanı sulandırıcı ilaçların kullanımı bırakılmalıdır.

Meme Kanseri Tedavisi Sonrası

Meme koruyucu cerrahinin bitiminin ardından hastaya 4 ile 6 ay arasında mamofrafi çekilmektedir. Sonrasında ise mamografi çekimi her yıl tekrarlanmaktadır. Mamografi tedavinin bitiminden sonra ilk 3 yılda 3 ayda bir, 4. ve 5. yıllarda 6 ayda bir, 5. yıldan sonra ise bir fiziksel muayene ve mamografi uygulanması önerilmektedir.

Meme kanseri tedavisi ile ilgili yapılan araştırmalar meme kanseri tedavisinde beslenmenin %30-40 oranında etkili olduğunu göstermektedir. Kişinin ideal kilosunda olması ve dengeli beslenmesi meme kanseri tedavisinden sonraki süreçte hastalığın nüks riskini düşürmektedir. Yani meme kanserinden korunmak için beslenme dikkat edilecek unsurlar arasında başta gelmektedir. 

Meme kanseri tedavisinden sonraki süreçte hastaların egzersiz yapması da önemli olmaktadır. Egzersiz yapmaktaki temel amaç hastanın hastanın en kısa sürede normal hayata dönmesini sağlamaktadır. Egzersiz, kişinin tedaviden sonraki yorgunluğunu ve zayıflığını gidererek kendinisini iyi hissetmesine katkıda bulunmaktadır.