Mide Botoksu Nedir?

mide botoksu nedir

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu Nedir?

Her ne kadar Botoks Uygulamaları ülkemizde kozmetik alanında kullanıyor olarak bilinse de, Mide Botoksu kulağa oldukça yabancı geliyor. Mide Botoksu Nedir? Mide Botoksu Zayıflatıyor mu? Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?, Mide Botoksunun Zararları Var mı? Mide Botoksu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli? gibi pek çok soru sizinde aklınıza takılıyor olabilir. Bu soruların cevabını ayrıntılı ve anlaşılır bir şekilde aşağımızdaki makalemizde bulabileceksiniz!

Botoks hakkında en bilinen efsane, yılan zehiri olduğu yönündedir. Ne işi var yılan zehirinin midemde? Diyebilirsiniz…! Hemen panik yapmayın! Botoks bilinenin aksine yılan zehri değildir. Botoksun ana maddesi, kaynağını Botilismus denilen bakteriden alan protein odaklı bir toksindir. Bu toksinin zayıflatılmasından elde edilen maddeye botoks diyoruz.

Normalde mideye besin girdiğinde, mide kasılmaya başlar, beyine uyarı gider ve mide asit salgılamaya başlar. Botoks maddesi nasıl ki cilt uygulamalarında sinirden kasa ileti geçişini bloke edip, kasların kasılmasını engelleyip kırışıklıkların görünümünü düzeltiyorsa benzer bir şekilde mide içerisine enjekte edilen botoks’ta midenin bazı kaslarının kasılmasını engelleyerek midenin daha geç boşalmasını gerçekleştiriyor.

Mide botoksu işte bu aşamada midenin kasılmasını ve iştah merkezinin aktif hale gelmesini engeller. Bu sayede hem kısa sürede tokluk hissine ulaşılır, hem de uzun süre doygunluk hissinin devam etmesine sebep olarak acıkmayı geciktirir. Böylece fazla yemek yeme engellenmiş olur. Az porsiyonla doyumu sağlayan bu yöntem, kısa sürede kilo verebilmeyi sağlayabilmektedir.

Mide Botoksu endoskopik olarak yapılan, genel anestezi gerektirmeyen oldukça kısa süren bir işlem olup, midenin özellikle açlık hormonunun salındığı alan üzerindeki kasların kasılmasını engelleyerek, açlık hissinin gecikmesini sağlayan bir uygulamadır. Mide Botoksunun basit bir prensibi vardır, cerrahi müdahaleler gibi komplike değildir. Yaklaşık olarak 15-20 dk içerisinde işlem tamamlanır ve biraz dinlendikten sonra evinize, işinize geri dönebilirsiniz.

Botoksla Zayıflamak Mümkün mü?

Yeni olana her zaman ön yargı geliştirilir. Zayıflama hapları, bir günde üç kilo verdirmeyi vadeden diyetler, mucize besinler furyası ve daha niceleri…gibi Dünyadaki sağlık sektöründe yaşanan onca skandaldan sonra her çıkan yeni uygulamaya şüphe ile bakılmasını normal karşılamak gerekiyor.

Zayıflamaya karşı geliştirdiğimiz bakış açılarını, ülkemizde moda haline gelen beslenme trendlerinden net bir şekilde anlamamız mümkündür. Hep yıllarca yanlış ve kötü bir beslenme ile elde ettiğimiz kilolara anında anında veda etmek istiyoruz. Mucize Zayıflama Yöntemleri, bir haftada 10 kilo birden verme ideali olan şok diyetler yapıyoruz da sağlıklı bir şekilde kilo vermek için neden emek vermek istemiyoruz?

Aslında tüm yöntemlerin temelinde yatan en önemli faktör sizsiniz!

Tam bu noktada en çok sorulan soru olan; Mide Botoksu Zayıflatır mı? sorusuna gelin çok daha ayrıntılı olarak bakalım.

Mide Botoksu gibi midenin fiziki yapısını değiştirmeyen bir uygulamanın sizi, tıpkı tüp mide ameliyatı gibi ideal kilonuza ulaştırabileceğini söylesem, ne düşünürsünüz? Midenizin yüzde seksenin alınmasını hedeflediğinizde bile eğer ki yemeğe, beslenmeye bakış açınızı değiştirmezseniz verdiğiniz kiloyu koruyamazsınız. Mide Botoksunun sizde yaratacağı tokluk hissinden faydalanıp yeme alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz kilo alıp, kilo verme döngüsünü kıramazsınız.

Tüp mide ameliyatı gibi cerrahi yöntemlerde dahil olmak üzere size uygulanacak tüm yöntemleri yardımcı olarak kabul etmelisiniz. Botoks ile birlikte acıkma sıklığınız ve tokluk hissiniz arasında denge kurulacaktır fakat bu dengeyi sürdürmek yine de sizin elinizde olacaktır. İdeal kilonuza siz isterseniz ulaşabilirsiniz, yeter ki yöntemlerin yardımını kabul edin. Mide Botoksu, eğer fazla kilo ile mücadele ediyor, yeme kontrolü sağlayamıyorsanız oldukça destekleyici bir kilo verme yöntemi olabilir. Unutulmamalıdır ki bir yöntemin size uygun olup olmadığına bireysel olarak değil, doktorunuzla ortak bir karar neticesinde vermelisiniz.

Mide Botoksu uygulaması yaptırmadan önce genel muayeneniz esnasında midenizin genel durumu incelenecek, botoks maddesine alerjiniz olup olmadığı tespit edilecektir. Botoks yaptırmaya bir engeliniz yok ise uygulama size uygulanacaktır. Mide botoksu kısaca; endoskopik olarak midenin kas tabakasına botoks enjekte edilmesidir İşlem endoskopik bir yöntem olduğu için ameliyat hazırlığına gerek duyulmadan yapılır. Mide botoksu işlemi 15-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlandığından işlem sonrası hasta bir ya da iki saat tedavi merkezinde dinlendirilip evine gidebilir. Mide botoksu 3. – 4. Günden sonra kendini göstermeye başlar. Yedinci – sekizinci günden sonra etkisi maksimuma ulaşır. İşlemden sonra hastalar 6-8 ay sonra ideal kiloya ulaşırlar. Bu yöntemde midenin boşalması geciktiği için hastalar uzun süre açlık hissetmezler ve az bir gıda ile tokluk hissine ulaşırlar.

Mide botoksu işlemi özel bir hazırlık gerektirmez. Endoskopik olarak yapıldığı için ameliyatın gerektirdiği bir hazırlığa ihtiyaç yoktur. Pek ağrılı bir işlem olmamasına rağmen endoskopi işlemi sırasında hastalar uyutulur, sonra mide botoksu işlemi tamamlanır. İşlemden sonra hasta uyandırılır. Daha sonra ise hastalar hastanede yatmaya gerek kalmadan, kısa sürede evine gidebilir. Kilo verme sürecinde ise düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Mide botoksu için özel bir diyet yapmak gerekmiyor. Midenin iştah ve açlık hormunu (Ghrelin) salgılamasını sağlayan sinirler geçici olarak felç edildiği için hasta uzun süre acıkmaz ve çok az gıdayla doygunluk sağlanır.

Mide botoksu nasıl etki ediyor?

Mide botoksu, mide kaslarına enjekte ediliyor. Bu sayede kasların kasılma süresi yavaşlıyor ve besinler daha uzun sürede sindiriliyor. Bu sayede de uzun süre tokluk hissi devam ederek kilo verme kolaylaşır. Obezite ile mücadelede devrim niteliğinde bir yenilik olan Mide botoksu, dünyada da yaygınlaşmaya başlamıştır. Kilo sorunu yaşayan kişiler, Mide botoksu yöntemi sayesinde amaçladıkları kiloya kısa sürede ulaşabilmekte, böylece zayıflayarak hayat kaliteleri artmakta ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürebilmektedirler

Mide botoksu kimlere yapılır?

Mide botoksu yaptırmak için gereken vücut kitle endeksi, yüzde 35 ve altı olmalıdır. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta; MİDE BOTOKSUNUN BİR OBEZİTE CERRAHİSİ İŞLEMİ OLMADIĞIDIR. Obezite sınırını geçen yani vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilere mide botoksu uygulanmaz. Obezite cerrahisinde fazla kiloların %80’inden kurtulmak mümkün olabileceği söz konusu iken, MİDE BOTOKSU işlemi henüz obezite tanısı almamış kişilere yapıldığı için bu yöntemde ancak fazla kiloların %40’ından kurtulmak mümkün olabilmektedir, buda ortalama 8-10 kiloya tekabül eder. Ancak bu gibi kişlerde bu orandaki kilo kaybı bile yeterli olabilmektedir. Mide botoksu, bu aşamada obeziteye karşı bir önlem niteliğinde işlem olarak karşımıza çıkmış gibidir.

İşlemin tekrarlaması gerekiyor mu?

Bazen Mide botoksu işleminin tekrarlanmasına gerek duyulabilmektedir. Alışkanlıkların değişme süreci, genel olarak bir sene olduğu için ilk işlemden sonraki bir yıl boyunca kontroller yapılır. Eğer koşullar gerektiriyor ise altı ay sonra yeniden mide botoksu enjekte etmek daha sağlıklı olabilir. Ancak her hasta için bu durum gerekmez.

Mide botoksunun yan etkileri ya da komplikasyonları var mı?

Mide botoksu nun ilk uygulandığı haftada görülen bulantı, dolgunluk hissinin yaptığı hafif ağrı ve bazı kişilerde görülen kusma isteği dışında yan etkisi ya da komplikasyonu yok gibidir. Bu sebeple de başarı oranları yüksek olan güvenilir bir yöntemdir. Kişi, mide botoksu işlemi uygulandıktan 1 -2 saat sonra sonra yürüyerek hastaneden rahatlıkla çıkabilmektedir. .

Mide botoksu işleminden sonra hastanın takip etmesi gereken bir diyet var mıdır? (Mide Botoksu Yaptırdım Nelere Dikkat Etmeliyim?)

Mide botoksu ndan sonra hastanın takip etmesi gereken özel bir beslenme programı yoktur. Ancak operasyonun yapıldığı gün hastanın sıvı gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Uygulama sonrasında dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri sağlıklı beslenmeye adım atmanız olacaktır. Bir süre için asitli ve yağlı gıdalardan uzak durmak hem botoksun etkinliğini arttıracak hem de kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır. Bunun dışında diyetisyen kontrolünde bir beslenme düzeninin takip edilmesi de ekstra bir avantaj sağlayacaktır. İşlemden sonra hastanın ayda bir kontrollere gelmesi önerilir. Mide botoksu ndan sonra hasta beslenme ve egzersiz alışkanlıkları değiştirirse, daha iyi sonuç alınır ve işlemin tekrarlanmasına gerek duyulmaz. Hızlı bir şekilde kilo kaybını gören hastalar, motive olmakta ve bu sayede verilen kiloların korunması da daha kolay bir hale gelmaktedir.

Mide botoksu yaptırmak için bir yaş sınırı var mı?

Mide botoksu nun bir yaş sınırı yoktur, ancak genel olarak 60 ve üzeri yaştaki hastalar için önerilmez. 60 yaş ve üzeri kişilerde belirli besin eksikliklerine neden olabildiği için faydadan çok zarara yol açabilir. Bu sebeple de botoksun tolere edilmesi bu yaş grubundaki hastalar için zorlaşabilir.