Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Günümüzde “MORBİD OBEZLERDE” yani vücut kitle index’i 40’ın üzerinde olanlarda kilo kaybını sağlayıcı çeşitli girişimsel yöntemler ve ameliyatlar uygulanmaktadır. Aşırı kilolu hastaya kilo verdirmek üzere uygulanan cerrahi müdahalelere obezite cerrahisi, veya Eski Yunancada ağırlık anlamına gelen "baros" sözcüğünden türetilen bariatrik cerrahi adı verilir. Bu metotlar aslında midenin ya da incebağırsakların bir kısmının çıkarılmasına dayanan kanser ve ülser ameliyatlarından geliştirilmiştir. Bu operasyonları geçiren hastaların ameliyattan sonra hızla kilo kaybetmesi, cerrahların aynı prosedürleri morbid obezitenin tedavisinde de kullanma fikrini geliştirmesine yol açmıştır. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülke cerrahi tedavi seçeneklerini ulusal politikaları olarak benimsemiş durumdadır. Amerika’da her yıl 500.000 morbid obez hasta cerrahi olarak iyileştirilmektedir

Obezite Cerrahisinin Temel Prensipleri Nelerdir?

Günümüzde “Bariatrik Operasyonlar” monitorlere bağlanan video-kameralar yardımıyla minimal invaziv laparoskopik tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Bu teknik, cerraha hastanın karnında büyük bir yara açmadan karın içini gözleyebilme ve işlem yapabilme olanağı sağlar. Laparoskopik cerrahi geçiren hastalar, geleneksel-açık cerrahi ile ameliyat edilenlere göre tipik olarak daha az perioperatif ve postoperatif sağlık problemleri yaşarlar ve diğerleri hastanede 4-6 gün kalırken, 1-3 gün kalırlar. Diğerleri 4-6 haftada normal yaşantılarına dönerken, 1-3 haftada işlerine dönerler.

Obezite Cerrahisi Kilo Vermeye Nasıl Yardım Eder?

Bariatrik cerrahinin çalışma prensibi son derece basittir. Bariatrik cerrah ya sizin midenizin hacmini küçülterek bir oturuşta yiyebileceğiniz gıda miktarını azaltır, ya da sindirim sisteminizde gıdaların geçtiği yolları değiştirerek ve kısaltarak (By-pass yaparak) alınan gıdaların büyük bir kısmının vücuda girmesini (emilmesini) engelleyerek ve vücudu biran evvel terketmesini sağlayarak kalori alımını kısıtlamış olur. Bunu yaparken, doyma hissi de azaltılarak gıda alımı sürdürülebilir bir beslenme düzeni ile sağlanır. Kalori alımını kısıtlayan bir fren etkisi yapan sindirimsel yan etkiler (ağrı, bulantı, kusma, Dumping gibi..) sayesinde de cerrahiden sonraki 1-2 yıl içinde çok belirgin ve kalıcı kilo kaybı elde edilir.

Bariatrik cerrahinin temelde iki farklı tipi vardır:

1 – Gıda alımını kısıtlayıcı ameliyatlar

2 – Gıdaların geçişini hızlandıran (emilimi engelleyici) saptırıcı ameliyatlar

Birinci grupta yer alan laparoskopik mide bandı, gastrik pilikasyon ve tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi) gibi gastroplasti ameliyatları kalori kısıtlaması içinsadece midenin hacmini değiştirir. Bu nedenle bu operasyonlar restriktif (kısıtlayıcı) cerrahi olarak adlandırılır. Mide hacmi özel staplerler veya silikon bir band kullanılarak bir karpuz boyutundan, bir yumurta boyutuna küçültülür. Bu kısıtlayıcı operasyonlar kolayca geri döndürülebilir ve sindirim sisteminin anatomisinde esaslı bir değişikliğe sebep olmazlar. Bu yöntemlerin tek dezavantajı hasta tarafından beslenme kuralları ihlal edilerek, daha kolay suistimal edilebilmesidir. İkinci grup işlemler tipik olarak iki aşamalı prosedürlerdir. Öncelikle cerrah mide boyutunu küçültür. Daha sonra ince barsağın ilk kısmı bypasslanır. Bu, gıdaların sindirim sisteminden çok daha hızlı geçmesine ve besin ve kalorilerin emilim miktarının azalmasına neden olur. Bu nedenle bu tip operasyonlar malabsorbtif (emilimi engelleyici) cerrahi olarak adlandırılır. Hastalar fazla yeseler bile hızlı geçişten veya gıdaların daha kısa bir mesafeden geçmek zorunda kalmalarından dolayı daha az kaloriyi absorbe edebileceklerdir. Bu da, neden gastrik bypass operasyonlarının gastrik stapling ya da mide kelepçesi operasyonlarından daha fazla kilo kaybı sağladığını açıklar.

CERRAHİDEN SONRA GIDA KISITLAMASI SÖZ KONUSU MUDUR VE NELER YİYEBİLİRSİNİZ?

Tüp Mide ameliyatı olsun, gastrik bypass olsun, obezite cerrahisi geçirdikten sonra yemek yeme alışkanlıklarınızda çok radikal bir değişiklik yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Yeni mide poşunuzun küçük hacmine bağlı olarak küçük miktarda gıda alımından sonra kendinizi tıkanmış hissedeceksiniz. Aşırı miktarda yeme veya çok hızlı yeme gastrik bypass ameliyatından sonra "dumping sendromu" olarak adlandırılan şiddetli bulantıyı tetikleyebilir. Mide küçültücü operasyonlardan sonra tipik bir diyet berrak sıvı gıdalarla başlar. Zamanla ve aşamalı olarak yarı katı ve katı gıdalara geçilebilir. Diyet yağlardan fakir olmalıdır. Bunun anlamı; kalıcı kilo kaybını sağlayabilmek için sizin kalıcı olarak yemek yeme tarzınızı değiştirmeniz demektir

İletişim Bilgileri

Adres : Haseki Cad. No: 20, Kat: 1, Aksaray / Fatih - İstanbul

E-posta : drmustafasener@ttmail.com

Gsm : 0505 269 48 62

Telefon : 0212 589 01 32

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...