Obezite Cerrahisi Nedir?

Günümüzde “MORBİD OBEZLERDE” yani vücut kitle index’i 40’ın üzerinde olanlarda kilo kaybını sağlayan çeşitli girişimsel yöntemler ve  ameliyatlar uygulanmaktadır. Aşırı kilolu hastaya kilo verdirmek üzere uygulanan cerrahi müdahalelere obezite cerrahisi, veya Eski Yunancada ağırlık anlamına gelen "baros" sözcüğünden türetilen bariatrik cerrahi adı verilir. Bu metotlar aslında midenin ya da incebağırsakların bir kısmının çıkarılmasına dayanan kanser ve ülser ameliyatlarından geliştirilmiştir. Bu operasyonları geçiren hastaların ameliyattan sonra hızla kilo kaybetmesi, cerrahların aynı prosedürleri morbid obezitenin tedavisinde de kullanma fikrini geliştirmesine yol açmıştır.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülke cerrahi tedavi seçeneklerini ulusal politikaları olarak benimsemiş durumdadır. Amerika’da her yıl 500.000 morbid obez hasta cerrahi olarak iyileştirilmektedir

Obezite Cerrahisinin Temel Prensipleri Nelerdir?

Günümüzde “Bariatrik Operasyonlar”  monitorlere bağlanan  video-kameralar yardımıyla minimal invaziv laparoskopik tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Bu teknik, cerraha hastanın karnında büyük bir yara açmadan karın içini gözleyebilme ve işlem yapabilme olanağı sağlar. Laparoskopik cerrahi geçiren hastalar, geleneksel-açık cerrahi ile ameliyat edilenlere göre tipik olarak daha az perioperatif ve postoperatif sağlık problemleri yaşarlar ve diğerleri hastanede 4-6 gün kalırken, 1-3 gün kalırlar. Diğerleri 4-6 haftada normal yaşantılarına dönerken, 1-3 haftada işlerine dönerler.

Obezite Cerrahisi Kilo Vermeye Nasıl Yardım Eder?

Bariatrik cerrahinin çalışma prensibi son derece basittir. Bariatrik cerrah ya sizin midenizin hacmini küçülterek bir oturuşta yiyebileceğiniz gıda miktarını azaltır, yada sindirim sisteminizde gıdaların geçtiği yolları değiştirerek ve kısaltarak (By-pass yaparak) alınan gıdaların büyük bir kısmının vücuda girmesini (emilmesini) engelliyerek ve vücudu biran evvel terketmesini sağlayarak kalori alımını kısıtlamış olur.  Bunu yaparken, doyma hissi de azaltılarak gıda alımı sürdürülebilir bir beslenme düzeni ile sağlanır. Kalori alımını kısıtlayan bir fren etkisi yapan sindirimsel yan etkiler (ağrı, bulantı, kusma, Dumping gibi..) sayesinde de cerrahiden sonraki 1-2 yıl içinde çok belirgin ve kalıcı kilo kaybı elde edilir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Kilo sorunu olan herkes obezite cerrahisinden yararlanmaya uygun değildir.

Obezite cerrahisi yaptırmaya uygun olan kişiler kimlerdir?

  1. Kişilerin 18 ile 65 yaş arasında olması
  2. Kişinin morbid obez olması ya da sadece obez olup hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi sendromu ile artrit gibi rahatsızlıklarının olması
  3. En az 1 senedir diyet ya da egzersizle zayıflamaya çalışması ancak verememesi

Ne tür obezite cerrahisi yapılacağına karar vermek için öncelikle adaylar muayene edilmelidir ve çeşitli tetkiklerden geçirilmelidir.

Obezite cerrahisi ameliyatlarından sonraki 2 sene boyunca hamile kalınması riskli olabilir. Bu nedenle eğer kişiler doğurganlık çağındaysa ve obezite cerrahisinden yararlanmayı düşünmekteyseler, mutlaka doktorlarına danışmalılar.

Her şeye rağmen, bu tür yöntemler obezite tedavisi için en son çare. Eğer doğal yollardan kilo vermek mümkün değilse, obeziteye bağlı hastalıklar kişinin genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyorsa,  obezite cerrahisi ideal bir seçenek olabilir.