Tiroid Hastalıklarında Tedavi Yöntemi Seçimi

Tiroid Hastalıklarında Tedavi Yöntemi Seçimi

Tiroid Hastalıklarında Tedavi Yöntemi Seçimi

Tiroid hastalıklarının hepsinin ameliyat edilmesi gerekmeyeceği için uzman görüşü oldukça önemlidir. Tiroid hastalıklarının bir kısmı ilaçla tedavi edilirken bir kısmı ise ilaçsız olarak izlenebilmektedir.

Tiroid bezinde gelişen her nodül kanser olmayabilir. Tiroid bezindeki tek  nodül genelde hiçbir şikayet yapmaz. Bunlar genelde başka bir nedenle yapılan görüntüleme yöntemlerinde ortaya çıkarlar. Yapılan incelemeler sonucunda nodülün zararsız olduğu gözlenirse nodüle dokunulmaz sadece takibe alınır. Tiroid bezinin fonksiyonel bozukluklarında (laboratuvar tetkiklerinde anormallik görülmesi durumlarında yerine göre tiroid hızlı çalıştığında çarpıntı, terleme, sinirlilik, zayıflama, halsizlik, yavaş çalıştığı durumlarda ise

yorgunluk, halsizlik, hareketsizlik, ciltte ve saçlarda kuruma, kabızlık, kilo alma ve adet düzensizliği gibi  şikayetler görülebilir. Bu tür semptomlardan şikayet eden hastaların mutlaka bir uzmana muayene olmaları gerekmektedir. İşin uzmanı tarafından düzenlenen tedavi ve takipler sonucu son derece olumlu sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...