Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Obezite günümüzde genetik ve hareketsiz yaşantıya bağlı faktörlerden dolayı görülen ve giderek artış gösteren bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. En etkili tedavi yöntemi ise obezite cerrahisidir.

Mide küçültme ameliyatları içinde en çok tercih edilen yöntem olan tüp mide ameliyatı, vücut kitle indeksi 35-40'ın üzerinde olan ve obeziteye bağlı sağlık problemleri yaşayan hastalara uygulanan bir cerrahi girişimdir. 

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilmekte ve ortalama olarak 2 saat sürmektedir. Bu işlem esnasında midenin yaklaşık %80'lik bir bölümü cerrahi olarak kesilerek çıkartılmaktadır. Amacı mide hacmini küçültmek ve bu sayede kişinin daha az gıda tüketimi ile tokluk hissi yaşamasını sağlamaktır. Mide kapakçıklarına dokunulmayacak şekilde, midenin yemek borusu ile bileşke yerinden başlanarak on iki parmak bağırsağı ile birleştiği yere kadar mide dokusu kesilirek çıkartılır. Ameliyat sonunda mide uzun ince bir tüp şeklini almaktadır.  Mide kapakçıklarına dokunulmadığı için sindirim sistemindeki devamlılık aynı şekilde korunmaktadır.

Kimler Tüp Mide Ameliyatı Olabilir?

Tüp mide ameliyatı kişinin hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlamaktadır. Kacılı ve etkili bir yöntem olan tüp mide ameliyatı en az 5 yıldır obezite hastası olan, daha önce denemiş olduğu tedavi yöntemleri ve diyetlerden fayda sağlayamamış olan kişilere uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra tüp mide ameliyatı olabilmek için kişinin vücut kitle indeksi 35-40'ın üzerinde olmalı ve kişinin hormonal bir problemi, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı bulunmamalıdır. Tüp mide ameliyatı için uygun görülen yaş aralığı ise 18-65 yaş arası şeklindedir. 

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Tekrar Kilo Alınır mı?

Bariatrik cerrahi uzun vadeli ve kalıcı kilo kaybı için başarılı bir çözümdür. Ancak tekrar kilo alınmaması kişinin beslenme alışkanlıklarını ne derece düzene koyduğuna da bağlı olmaktadır. Başarının tam olarak sağlanması için kişi yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmelidir. 

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı sonucunda mide hacminin küçülmesinden ötürü kişi daha az gıda tüketerek daha çabuk doyma hissine ulaşabilmektedir. Böylece ameliyat sonrası süreçteki yeni beslenme ve diyet tarzı çok daha rahat uygulanabilmekte ve verilen kiloların tekrar alınmasının önüne geçilmektedir.

Fazla kiloların verilmesinin ardından obeziteye bağlı olarak görülen kalp, diyabet ve uyku apnesi gibi hastalıkların semptomları da kaybolmaktadır. 

Tüp mide ameliyatının en büyük avantajlarından biri de kilo verme işleminin mideye yabancı bir cisim adapte edilmeden gerçekleştirilmesidir. 

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...