Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi), midenin büyük bir bölümünün cerrahi olarak çıkartılması anlamına gelmektedir ve midenin hacmini küçültmeye yönelik bir ameliyattır. Mide dokusu, midenin yemek borusu ile birleştiği yerden, oniki parmak bağırsağının bulunduğu bölgeye kadar kesilerek çıkartılır. Bu işlemin sonunca mide, uzun ince bir tüp şeklini almaktadır. 

Tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatlarından yalnızca biridir ancak hızlı bir şekilde kilo verdiren kalıcı bir yöntem olması ile en çok tercih edilen de tüp mide ameliyatı olmaktadır. Tüp mide ameliyatlarında midenin yaklaşık %80'lik bir bölümü kesilerek çıkartılır bu nedenle geri dönüşü olmayan, kalıcı bir operasyondur. Mide küçültme ameliyatlarından biri olan kelepçe ameliyatında ise mideye takılan slikon bant hastanın arzuladığı kiloya ulaşmasından sonra tercihe bağlı olarak çıkarılabilmektedir. Tüp mide ameliyatının kalıcı olmasının yanı sıra en önemli avantajlarından biri de işlemin mideye yabancı bir madde adapte etmeden gerçekleştiriliyor oluşudur. 

Tüp mide ameliyatı en çok bilinen ve tercih edilen mide küçültme ameliyatı yöntemi olsa da herkese uygulanması uygun görünmemektedir. Vücut kitle indeksi 35-40'ın üzerinde olan kişiler obezite hastası olarak tanımlanmaktadır. Kişinin tüp mide ameliyatı olabilmesi için en az 5 yıldır obezite hastası olması ve son bir yıldır uyguladığı hiçbir tedavi ve diyetten sonuç alamamış olması gerekmektedir. Obezitenin kişide diyabet, uyku apnesi ve kalp-damar hastalıkları gibi ciddi sağlık problemlerine yol açması da tüp mide ameliyatı olmanın nedenleri arasındadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İyileşme 

Tüp mide ameliyatı laparoskopik cerrahi ile gerçekleştirilmektedir. Kapalı ameliyat anlamına da gelen laparoskopide ameliyat, karında büyük bir kesi açılması yerine, 4-5 adet açılan minimal ölçülerdeki kesilerden kamera ve aletlerin karın içine doğru ilerletilmesi ile gerçekleştirilir. Karında büyük bir kesi açılmaması iyileşme sürecini hızlandırırken operasyon sonrası ağrılarını da azaltmış olmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatından sonra hastaların toplam ağırlıklarının yaklaşık %66'sını kaybettikleri bilinmektedir. Kalıcı bir yöntem olsa da kişinin sahip olduğu yeni vücut şeklini koruması beslenme alışkanlıkları ve birtakım egzersizlere bağlı olmaktadır. Kişi, tüp mide ameliyatından sonra kendisini bekleyen yeni yaşam tarzını benimsemeye hazır olmalıdır.