Endoskopi

Endoskopi basit anlamda içi görme veya içten bakı anlamına gelir. Uç kısmında ışık ve objeleri görüntüleyen optik kısmı olan, en tepesine monte edilmiş mikro çip kamera sayesinde görüntüleri bir monitöre (Tv ekranına) aktaran, kıvrımlı bölgelerden rahat bir şekilde geçebilecek nitelikte yılanvari hareket kapasitesine sahip (fleksibl) veya düz bir metal boru (rijid) şeklinde olan, genel anlamda “endoskop” denen alet vasıtası ile ağız boşluğu, yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, kalın bağırsak, karın boşluğu ve akciğerlerin bronşları gibi organların içinin görüntülenmesi yöntemine de genel bir deyimle “endoskopi” denilir.

Endoskopi Çeşitleri

Özel olarak ise yemek borusu, miden ve on iki parmak bağırsağının bu aletin  kullanılması suretiyle incelenmesine özofago-gastro-duodenoskopi, ince bağırsağın son 10 cm’lik kısmı ile kalın bağırsağın tümünün içi yapısının incelenebilmesine kolonoskopi,karın içi boşluğunun ve buradaki organların gözlemlenmesi işlemine laparoskopi, mesanenin içinin gözlenmesi işlemine sistoskpi, rahim içinin gözlemlenmesi işlemine histeroskopi, akciğerde bronşların içinin görüntülenmesi işlemine de  bronkoskopi, adı verilmektedir.

Dışardan görünmesi mümkün olmayan iç organlar bu yöntem sayesinde direk bakı ile net bir şekilde gözden geçirildiği gibi, buralarda herhangibir  anormal doku veya yapı görüldüğünde de yine bu yöntem sayesinde biopsi alınarak patolojik tanı konulabilmektedir.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz...
COPYRIGHT © 2018 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Reflux Surgery Reflü Belirtileri Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir Gastrik Bypass Ameliyatı