mide botoksu nedir

Mide Botoksu

0 Oy

Mide Botoksu Nedir?

Endoskopik yöntemler kullanılarak, midenin belirli bölgelerine Botilinum toksin enjekte edilmesi yoluyla uygulanan zayıflama yöntemidir. Midenin belirli bölgelerine enjekte edilen Botilinum toksini ile, midedeki birtakım kasların kasılması sınırlandırılmakta, mide boşalma süresi gecikmekte ve hastada doygunluk hissi uzun süre devam ettiği için acıkma gecikmektedir. Midede, boşalmayı sağlayan dolayısiyle iştah ve açlık üzerinde etkili fonksiyonlara sahip kaslar bulunmaktadır.

Mide botoksu uygulaması, iştah ve açlık üzerinde etkili nitelikteki kasların 4-6 ay süre ile etkisiz hale getirilmesini sağlamaktadır. Mide kaslarının kasılma yeteneğini kaybetmesi nedeni ile besinler, midede daha uzun süre kalmakta, tokluk süresi uzamakta, iştah kaybı yaşanarak, daha az gıda ile uzun süre doygunluk sağlanmaktadır.

Böylece mide botoksu uygulaması ile, mide kaslarının etkisiz hale getirilmesiyle boşalma süresi geciktirilmekte ve kilo kaybı sağlanmaktadır. Normal mide fonksiyonlarının gereği olarak, vücuda alınan karbonhidratlı gıdaların mideyi terk etme süresi ortalama 2-4 saattir. Mide botoksu uygulaması sonrası, midenin boşalma süresi yaklaşık 12 saate kadar uzayabilmektedir. Mide botoksu, sadece kaslara değil, midenin açlık hormonu salgılayan bölümlerine de uygulanmaktadır. Bu bakımdan tokluk süresinin uzaması dışında iştah zalmasını sağlayan bir etkiye de sahiptir. Genellikle cilt kırışıklığı probleminde kullanımına alışkın olduğumuz botoks uygulaması, 8-10 yıldır da midede uygulanmaya başlanmış olup nispeten yeni bir kilo verdirme işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mide Botoksu Uygulaması Kimler İçin Uygundur?

Mide botoksu uygulamasının bir ameliyat olmadığının öncelikli olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan mide botoksu için hasta seçimi oldukça önemlidir. Mide botoksu uygulaması için uygun kişileri şu şekilde sıralayabilmekteyiz; -Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilerde, mide botoksu uygulaması çok fazla etkili ve başarılı olamamaktadır. Bu kişilerde, ancak ameliyat ile amaçlanan başarı elde edilebilmektedir. -Vücut kitle indeksi 25 üzeri olan ve 10-20 kg arası kilo vermek isteyen kişilerde mide botoksu uygulanabilmektedir

Bu bakımdan fazla kilolara sahip olan, kilo vermek isteyen, ancak ameliyat edilmesi gerekecek kadar obez olmayan kişilerde, mide botoksu uygulaması, etkili olmaktadır diyebiliriz.

-Çeşitli mide hastalıkları bulunan (ülser, gastrit vs.) kişilerin, mide botoksu uygulaması öncesi tedavilerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

-Major psikiyatrik problemi bulunmayan kişilerde, mide botoksu uygulaması başarı sağlayabilmektedir, zira kişinin hayat tarzında değişikliğe gitmek konusunda kararlı olması gerekmektedir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu uygulamasında, midenin detaylı şekilde görüntülenmesini sağlayan endoskopi(gastroskopi) yöntemi kullanılmaktadır. Bu uygulamanın ameliyat niteliğinde olmaması nedeniyle ameliyatlardan önce yapılması gereken hazırlıklardan hiçbirine gereksinim duyulmamaktadır. Hastanın işlem öncesi 6 saat aç kalması yeterli olmaktadır. -Hastaya “sedasyon” sağlayan ilaçlar verilmekte, ardından ucunda kamera bulunan boru şeklindeki endoskopi cihazıyla ağız ve yemek borusu yoluyla mideye ulaşılmaktadır. -Ayrıntılı olarak görüntülenen midenin belirlenen bölgelerine ilgili botoks enjeksiyonları gerçekleştirilmektedir.

Midenin çeşitli bölgelerine ince enjektör yardımıyla verilen Botulinum toksini ile, midedeki kaslar etkisiz hale getirilmekte, böylece midenin boşalması geciktirilerek tokluk hissi sağlanmakta açlık ve iştah durumu engellenmiş olmaktadır.

-Mide botoksunun uygulanması, yaklaşık 15-20 dakika sürmektedir.

-Mide botoksu uygulaması sırasında herhangi bir kesi yapılmamaktadır.

-Mide botoksu işlemi sonrası, genellikle 1-2 saatlik müşahade yeterli olmaktadır. Mide botoksu, vücutta açlığı uyarıcı etkiye sahip olan GHRELİN hormonu üzerinde de etkili olmakta, ilgili homonun salgılanmasının azaltılmasını sağlamaktadır.

Mide Botoksunun Etkileri Nelerdir?

Mide botoksu, uygulanış biçimi gereği hastada daha az komplikasyona sebep olan, alternatif bir tedavi yöntemidir. Mide botoksu uygulamasının etkileri işlemden iki gün sonra görülmeye başlanmaktadır.

Ortaya çıkan iştah kaybı doğrultusunda kişinin kilo vermesi, yaklaşık olarak işlemden 1 ay sonra gözlemlenebilmektedir.

-Uygulama sonrası, kişinin toplam ağırlığının %10-15 kadarının 3-6 aylık süre içerisinde kaybedilmesi beklenmektedir. Mide botoksu ile verilen kilo miktarı, kişinin yaşı, metabolizma hızı ve gerçekleştirilen egzersiz sıklığına göre değişkenlik göstermektedir.

-Mide botoksu uygulamasıyla, egzersizle birlikte ortalama 4 ay içerisinde 15-20 civarında kilo verme sağlanabilmektedir. 6-8 ay içerisinde kişi, fazla kilolarının %40’ını verebilmekte ve ideal kilolarına kavuşabilmektedir.

-Mide botoksunun vücuttaki etkisi, ortalama 4-6 ay sürmektedir. Mide botoksu, standart bir endoskopik işlemdir ve uygulanan botoksun tehlikeli herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ortalama 4-6 ay içerisinde enjekte edilen toksinler, vücuttan tamamen silinmektedir.

Mide Botoksu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide botoksu iştahı azaltıcı ve diyete yardımcı etkilere sahiptir, ancak botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenilmesi başarılı sonuçlar alınmasını engelleyebilmektedir. Mide botoksu sonrası kişilerin, fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalardan ve asitli içeceklerden uzak durması gerekmektedir.

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz...
COPYRIGHT © 2018 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Reflux Surgery Reflü Belirtileri Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir Gastrik Bypass Ameliyatı