Laparoskopi

Laparoskopi; göbek deliğinin hemen altından yapılan 1 cm’lik bir kesiden karın içerisine gönderilen “trokar” adını verdiğimiz özel bir aparat içerisinden  çubuk şekline getirilmiş bir teleskopun karın içine sokularak karın içerisindeki organların görüntülenmesi yöntemidir. Laparoskopi 1980li yılların ortalarına kadar genelde tanısal amaçlı uygulanan bir işlem olmasına karşın teknolojik gelişmelere paralel olarak son yıllarda giderek artan bir sıklıkta tedavi amaçlı uygulanmaktadır.

Laparoksopi Nasıl Uygulanır? 

 Laparoskopi; genel anestezi altında gerçekleştirilir. Göbek deliğinin hemen altından 1cm’lik bir kesi yapılır. Buradan içeriye sokulan özel bir iğne ile karın boşluğu CO2 (karbondioksit) gazı ile şişirilir. Daha sonra bu kesiden “trokar” denilen, bu iş için özel olarak üretilmiş içi boş bir boru karın içine sokulur. Bu aparat  laparoskop denilen ve tepesine monte edilmiş kamera ve soğuk ışık kaynağını içeren video-kamera düzeneğinin karın içine yerleştirilmesine olanak sağlar. Böylece operatör ve tüm ameliyat ekibi  operasyon süresince ameliyat bölgesini video monitöründen (ekrandan) izleme olanağı bulur ve bu görüntüleme eşliğinde girişimsel işlemleri gerçekleştirir.

Böylece tüm karın içi hızlıca gözlendikten sonra diğer ameliyat aletlerinin yerleştirileceği 1cm veya 5mm’lik yerine göre iki veya üç kesi daha yapılır. Bu kesilerden de trokar denilen kataterler yerleştirilir. Artık bu aşamadan itibaren girişimsel tedavi amaçlı işlemlere geçilir.

Laparoskopik Cerrahi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.drmustafasener.com/laparoskopik-cerrahi

 

    E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...

    Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz...
    COPYRIGHT © 2018 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
    Reflux Surgery Reflü Belirtileri Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir Gastrik Bypass Ameliyatı