İrritabl Barsak Hastalığı

İrritabl Barsak Hastalığı

0 Oy

İrritabl Barsak Hastalığı halk arasında Hassas Barsak Sendromu olarak adlandırılmaktadır. İrritabl Barsak Hastalığı, mide ve bağırsak sisteminde meydana gelen işlev bozukluğudur. Bu yalnızca kalın bağırsağı değil tüm sindirim sistemini etkilemektedir. Kas ve sinirlerin hassaslaşmasına neden olduğundan, özellikle yemek yerken ve yemek sonrasında kramp ve ishal gibi rahatsızlığa yol açmaktadır.

İrritabl Barsak Hastalığı nüfusun yaklaşık %20’lik oranında görülen, hafif veya ağır şiddette yaşanan bir sorundur. Kişilerin sosyal yaşamlarını oldukça etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Hassas Barsak sendromu kadınlarda daha sık rastlanan bir durumdur. İrritabl Barsak hastalığı 20 ila 30 yaşlarında ortaya çıkmakta ve uzun bir zaman devam edebilmektedir. Hassas Barsak sendromunun ortaya çıkış sebebi çoğunlukla yaşanan bir bağırsak enfeksiyonuna bağlı antibiyotik kullanımı olarak belirtilmektedir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsak yaklaşık 1,5 metre uzunluğundadır. Kalın bağırsağın görevi ise, ince bağırsaktan gelen su ve tuzu emmektir. Her gün 2 litreye yakın sıvı madde, ince bağırsaktan kalın bağırsağa girerek içerisindeki su ve tuz(başlıcası kalsiyum) emilene kadar burada kalır ve katı hale gelir. Madde dışkı olarak tuvalete gitme ihtiyacı hissettirene kadar kalın bağırsakta depolanır. Kalın bağırsağın hareketi sinirler ve hormonlar tarafından kontrol edilerek, burada bulunan dışkıyı rektuma yani kalın bağırsağın son kısmına iter. Her gün kalın bağırsakta meydana gelen güçlü kasılmalar ve bağırsak hareketleri ise dışkılamaya yol açmaktadır. Bu hastalığı olan insanlarda, yiyecekler ve içecekler sindirim sisteminden çok hızlı veya çok yavaş geçer, bu da hastada ishal veya kabızlığa neden olmaktadır. Yine, bu hastalarda sindirime yardımcı olan bakteri sayısı düşüktür, bu durum da sindirimi zorlaştırmakta ve şişlik ve karın ağrısına neden olan bağırsak gazının oluşmasına neden olmaktadır.Bu yüzden İrritabl Bağırsak hastalığında, hastaların kalın bağırsakları oldukça hassas ve ufak uyarılara bile güçlü tepkiler veren bir duruma gelmektedir. Huzursuz bağırsak sendromu olan kişilerde bağırsakta bulunan gaz, yemek yeme sırasında midede şişkinliğe,hazımsızlığa ve karında sancıya neden olur. Bunun dışında süt ürünleri tüketmek, çikolata veya alkol tüketmek bu hastalarda kabızlığa neden olmaktadır. Özellikle kadınların adet dönemlerinde artan üreme hormonları sebebiyle huzursuz bağırsak sendromu belirtilerinde artış olmaktadır. İrritabl Bağırsak Hastalığının belirtileri kişinin ne yediğine, ne kadar yediğine ve kadınların regl dönemine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden hassas bağırsak sendromu bulunan hastaların ortaya çıkan belirtilerin ne zamanlarda artış gösterdiğini iyi bir şekilde takip etmesi gerekmektedir.

İrritabl Barsak Hastalığının belirtileri kişinin ne yediğine, ne kadar yediğine ve kadınların regl dönemine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden hassas barsak sendromu bulunan hastaların ortaya çıkan belirtilerin ne zamanlarda artış gösterdiğini iyi bir şekilde takip etmesi gerekmektedir. İrritabl Barsak sendromu belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İshal

 • Kabızlık

 • Karında baskı, şişlik ve gerginlik

 • Bulantı

 • Karın ağrısı

 • Dışkılama sıklığında meydana gelen değişkenlik

 • Dışkı kıvamının değişmesi

 • Dışkı çıkışında ağrı, ani dışkılama ve iç çamaşırında kirlenme olması

 • Dışkı ile birlikte mukus ya da sümüksü yapı

Hassas Barsak sendromu yaşayan hastalarda aşağıdaki şikâyetlere de sıkça rastlanmaktadır;

 • Depresyon

 • Uykusuzluk

 • Anksiyete Bozukluğu

 • Kronik Yorgunluk

 • Yumuşak doku Romatizması ( Fibromiyalji)

 • Migren

İrritabl Bağırsak Sendromunun Sebebi Nedir?

Kalın barsak yaklaşık 1,5 metre uzunluğundadır. Kalın barsağın görevi ise, ince barsaktan gelen su ve tuzu emmektir. Her gün 2 litreye yakın madde, ince barsaktan kalın barsağa girerek su ve tuz emilene kadar burada kalır. Madde dışkı olarak tuvalete gitme ihtiyacı hissettirene kadar kalın barsakta depolanır. Kalın barsak hareketi ise sinirler ve hormonlar tarafından kontrol edilerek, kalın barsakta bulunan dışkıyı rektuma iter. Her gün kalın barsakta meydana gelen güçlü kasılmalar ise dışkılamaya ve barsak hareketlerine yol açmaktadır.

İrritabl Bağırsak sendromunun spesifik nedeni henüz belirlenmemiş olmakla birlikte temel nedeninin stres olduğu belirtilmektedir. Buna bağlı olarak huzursuz bağırsak sendromu olan hastalar stresle birlikte, zaten var olan belirtileri daha şiddetli olarak yaşamaktadırlar. Huzursuz Bağırsak sendromunun ortaya çıkış sebebi olarakta çoğunlukla yaşanan bir bağırsak enfeksiyonuna bağlı uzun süre antibiyotik kullanımı olduğu belirtilmektedir.

İrritabl barsak hastalığına neden olabilecek faktörler aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

 • Stres Kolondaki enfeksiyonlar
 • Divertikülit
 • Besin alerjisi
 • Daha az lifli ürünlerin tüketimi

Yukarıda belirtildiği gibi bu koşullar, irritabl barsak sendromunun semptomlarını ağırlaştırır.

Nasıl Teşhis Edilir?

Huzursuz Bağırsak sendromu tanısını koyabilmek için, öncelikle hastanın şikayetleri iyice dinlenmeli ve var olan belirtiler tamamıyla tespit edilmeli, altta yatan ciddi bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılmalıdır. Daha sonra doktor tarafından yapılan fiziksel muayene sonrası hastadan birtakım laboratuar testleri istenebilir. Bu testler arasında kanama olup olmadığını anlamak için dışkı örneği, röntgen ve gerekli görüldüğü takdirde kolonoskopi de bulunmaktadır.

İrritabl Barsak Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Ölümcül bir tarafı olmamasına rağmen irritabl bağırsak hastalığı kişilerin sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekmektedir, huzursuz bağırsak sendromunu tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bununla birlikte, başarılı bir tedavi semptomların şiddetini azaltmaktadır. Amaç, hastaların günlük yaşamlarına devam etmelerini sağlayarak yaşam kalitelerinin bozulmasını önlemektir.

Bu nedenle, şikayet döneminde hastalar için ilaç tedavisi önerilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak, insanların, önemli bir rahatsızlık azaltma faktörü olarak, özellikle yedikleri yiyeceklere dikkat etmeleri söz konusu olmaktadır.Bu yüzden uzmanların İrritabl Barsak Hastalığı için uygun gördüğü tedavi şekli, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve sindirimi zor yiyeceklerden uzak durulması şeklinde olmaktadır. Bunun yanı sıra şikâyetleri hafif olan hastaların doğal tedavi yöntemleri ile tedavileri yapılabilmektedir. İrritabl Bağırsak hastalığı için önerilen diğer tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Probiyotik: Araştırmaya göre, bazı probiyotikler şişkinlik, gaz ve karın ağrısını azaltır. Özellikle Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi probiyotikler, sindirim sistemimizde bulunan mikroorganizmalardır. Yapılan araştırmalarda bazı probiyotiklerin şişkinlik, karın ağrısı ve gaz gibi hassas barsak sendromuna oldukça iyi geldiği tespit edilmiştir.

 • Bitkisel Çaylar ve Nane Yağı: bazı bitkisel çaylar IBS şikayetlerini azaltmaktadır, bu nedenle hastalar için rezene, nane ve papatya çayı da tavsiye edilebilmektedir. İrritabl Bağırsak Sendromunun tedavisinde sıkça tercih edilen doğal ürün Nane yağıdır. Nane yağı kapsül formunda kullanılır ve genellikle şişkinlik, gaz ve karın ağrısı gibi belirtilerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Her ne kadar doğal bir ürün olsa da, nane yağı kapsüllerinin mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılması oldukça önemlidir.

 • Psikoterapi ve Hipnoterapi: İrritabl barsak sendromunun en önemli tetikleyicilerinden biri olan stres ile başa çıkma girişimleri de insanlara fayda sağlayacaktır Yapılan bilimsel araştırmalarda, psikoterapinin İrritabl Bağırsak Semptomlarını yönetmede oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir.. Psikiyatrik destek ve psikiyatrik ilaçlar bazen bu durum için kullanılabilmektedir Özellikle Huzursuz bağırsak sendromuna bağlı olarak oluşan depresyon, anksiyete ve ağrıların hipnoterapi yöntemiyle ciddi oranda azaldığı görülmüştür.

 • Akupunktur: Akupunktur tedavisinin, huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerde faydalı olduğu görülmekle birlikte, bu hastalık için kesin tedavi yöntemi olarak bildirilmemiştir.

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz...
COPYRIGHT © 2018 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Reflux Surgery Reflü Belirtileri Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir Gastrik Bypass Ameliyatı