Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi karnın içerisindeki ya da leğen kemiği bölgesindeki operasyonlarda kullanılan, cerrahi kesiye gerek kalmadan, vücutta küçük delikler açarak içeriye yönlendirilen ekipmanlarla gerçekleştirilen işlemdir.

Hemen her cerrahi branşın bazı operasyonlarında laparoskopik (kapalı) yöntemin kullanılabilme ihtimali vardır. Özellikle genel cerrahi ameliyatları kapalı yöntemle işlemler yapmaya daha uygundur diyebiliriz.

Laparoskopik cerrahi ameliyat edilmesi gereken iç organların görülmesini sağlayan bir teleskop eşliğinde gerçekleşir. Bu teleskopa monte edilen kameralar sayesinde bir ekrana yansıtılan görüntü, içerideki atmosferi onlarca kat büyüterek, ameliyatın sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlar.

Kapalı yöntemle ameliyat, geniş cerrahi kesilere gerek olmadan yapıldığı için ameliyat sonrası daha ağrısız ve kolay geçmektedir. Ayrıca estetik açıdan avantajlı olduğu da söylenebilir. Laparoskopik ameliyat sonrası hastanede yatış süresi kısalmaktadır.

Elbette kapalı yöntemle ameliyat, oldukça uzmanlık gerektiren, özel eğitimler ve deneyimle gerçekleştirilebilecek bir uygulamadır. 30 seneden beri yapılmakta olan laparoskopik ameliyatların ilk örnekleri olan safra kesesi, apandisit ve reflü ameliyatları genel cerrahi bölümünde yapılmıştır.

Kapalı yöntemle ameliyat klasik ameliyatlara göre alternatif bir yöntem değildir. Bazı durumlarda tercih edilebilecek ve eğer hastaya da uygunsa yapılabilecek bir operasyondur. Laparoskopik ameliyat, herkes için uygun olmayabilir. Örneğin çok fazla karın ameliyatı geçirmiş biri için kapalı yöntem riskli olabilir. Aynı şekilde, bağırsaklarında tıkanıklık bulunan ya da hematolojik hastalığı olan kişiler için uygun değildir.

Laparoskopik Cerrahi Yöntemi İle Yapılan Ameliyatların Avantajları Nedir?

Büyük yara olmadığı için iyileşme süreci bir kere çok kısa olmaktadır. Yine büyük yara olmadığı için ağrıda az olmaktadır. Bizce en önemlisi, büyük yaralardan sonra açık ameliyatlardan sonra, özellikle biraz kilolu insanlarda, dikişlerin zamanla kendini bırakması, açılması sonucu yara yeri fıtıkları oluşmaktaydı diyelim daha önceki dönemlere göre konuşursak.

Şimdi kapalı laparoskopik yöntemle, çok minik deliklerle, minicik yaralarla bu ameliyatlar yapıldığı için bence hastalar açısından en yararlı tarafı, ameliyat sonrası kesi fıtıklarını minimuma indiren bir yöntem ve giderek artık bu yara yeri fıtıklarını, kesi yara fıtıklarını görmemekteyiz. Asıl hastaya en önemli, en yararlı tarafı tabii ki büyük yaranın olmaması, estetik açıdan da hastaya bir yarar getirmekte. Dolayısıyla bütün bu açıkladıklarımızın minimuma inmesinden dolayı hastanın normal aktivitesine, iş hayatına, normal yaşamına dönmesi de açık ameliyata göre hemen hemen 4'de 1 oranında çok daha çabuk olmaktadır.

Özetle, Laparoskopik (Kapalı) Yöntemle Ameliyatın Faydaları

  • Ameliyattan sonra ağrı
  • Kanamanın az olması
  • Ameliyat izinin küçük olması
  • Hastaneden daha erken taburcu edilme
  • Günlük temposuna rahatlıkla dönebilme
  • Operasyonun yüksek kaliteyle gerçekleştirilmesi