Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopik Cerrahi

Laparoskopi karnın içerisindeki ya da leğen kemiği bölgesindeki operasyonlarda kullanılan, cerrahi kesiye gerek kalmadan, vücutta küçük delikler açarak içeriye yönlendirilen ekipmanlarla gerçekleştirilen işlemdir. Hemen her cerrahi branşın bazı operasyonlarında laparoskopik (kapalı) yöntemin kullanılabilme ihtimali vardır. Özellikle genel cerrahi ameliyatları kapalı yöntemle işlemler yapmaya daha uygundur diyebiliriz.

Laparoskopik cerrahi ameliyat edilmesi gereken iç organların görülmesini sağlayan bir teleskop eşliğinde gerçekleşir. Bu teleskopa monte edilen kameralar sayesinde bir ekrana yansıtılan görüntü, içerideki atmosferi onlarca kat büyüterek, ameliyatın sağlıklı bir şekilde geçmesini sağlar.

Kapalı yöntemle ameliyat, geniş cerrahi kesilere gerek olmadan yapıldığı için ameliyat sonrası daha ağrısız ve kolay geçmektedir. Ayrıca estetik açıdan avantajlı olduğu da söylenebilir. Laparoskopik ameliyat sonrası hastanede yatış süresi kısalmaktadır. Elbette kapalı yöntemle ameliyat, oldukça uzmanlık gerektiren, özel eğitimler ve deneyimle gerçekleştirilebilecek bir uygulamadır. 30 seneden beri yapılmakta olan laparoskopik ameliyatların ilk örnekleri olan safra kesesi, apandisit ve reflü ameliyatları genel cerrahi bölümünde yapılmıştır.

Kapalı yöntemle ameliyat klasik ameliyatlara göre alternatif bir yöntem değildir. Bazı durumlarda tercih edilebilecek ve eğer hastaya da uygunsa yapılabilecek bir operasyondur. Laparoskopik ameliyat, herkes için uygun olmayabilir. Örneğin çok fazla karın ameliyatı geçirmiş biri için kapalı yöntem riskli olabilir. Aynı şekilde, bağırsaklarında tıkanıklık bulunan ya da hematolojik hastalığı olan kişiler için uygun değildir.

Laparoskopi ameliyatı esnasında bir kamera kullanılmaktadır. Kapalı ameliyat olarak da adlandırılan laparoskopi ameliyatında karın içinin görüntüsü kamera aracılığı ile alınmaktadır. Kameranın yanı sıra diğer cerrahi aletler de karın bölgesinde açılan minimal kesilerden karın içine doğru ilerletilmektedir.

Büyük bir kesidense minimal 4-5 adet kesi ile gerçekleştirilen laparoskopik cerrahi özellikle hastanın iyileşme sürecinde büyük avantaj sağlamaktadır. Açılan küçük kesiler daha hızlı iyileşebilmekte olup aynı zamanda çok daha az ağrıya sebebiyet vermektedirler.

Laparoskopi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopi ameliyatında 1 cm ölçülerinde 4 veya 5 kesi açılmaktadır. Giriş deliklerinin sayısı ve ölçüleri ameliyatın türüne gere değişiklik göstermektedir. Laparoskopik cerrahide karın içine ilerletilen kamera sayesinde normalden 20 kat daha büyük bir görüntü elde edilmektedir.  Böylece ameliyat edilen bölgede çok daha detaylı çalışmak mümkün olmaktadır. 

Laparoskopi ameliyatlarınd ahasta genel anestezi ile uyutulduktan sonra yerleştirilen çeşitli çap ve uzunluklardaki kanüllerle karın içine gaz verilir. Amaç, karın boşluğunu genişleterek aletlerin çalışmasına olanak sağlayacak alan yaratmaktır.

Laparoskopi Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Laparoskopi ameliyatı için bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Laparoskopik cerrahide en temel belirleyici unsur operasyonun yapılacağı merkezin laparoskopi için yeterli donanıma sahip olmadığıdır. İkinci faktör ise ameliyatın açık mı yoksa kapalı mı yapılacağına dair karar verilirken hastanın olası özel durumlarını ve cerrahi geçmişini göz önünde bulundurmaktır. 

Laparoskopik cerrrahi safre kesesinin çıkarılması, kasık fıtığı, apandist, reflü, mide fıtığı ve birçok kist türünde başarı ile uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra jinekoloji, ortopedi, üroloji ve kalp-damar cerrahisi gibi alanlarda da minimal invaziv tekniklerin kullanımı giderek artış göstermektedir.

Laparoskopik Cerrahi Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik cerrahi hem estetik görünüm hem de tıbbi açıdan, açık ameliyata göre çok daha büyük avantajlara sahiptir. Laparoskopik cerrahinin en önemli avantajları aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Daha kısa süren iyileşme süreci
 • İyileşme sürecinin en az ağrı ile geçmesi
 • ameliyat kanamasının daha az olması
 • Açık ameliyattan sonra yaşanan karın içi yapışıklıkların meydana gelmemesi 
 • Ciltte açık ameliyata göre çok daha az ve küçük iz bırakması
 • Çevre dokularda oluşabilecek komplikasyon riskinin azlığı ve böylece hastanın genel sağlığının korunabilmesi

Laparoskopik Cerrahinin Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi girişimde olduğu gibi laparoskopik cerrahide de damar ya da organ yaralanmaları ve karın içi iltihaplanma gibi riskler mevcuttur. Böyle bir durumda amaç hastanın sağlığını korumak ve hastayı olabilecek en iyi şekilde tedavi etmektir. Bu nedenle gerekli görüldüğü takdirde laparoskopi ameliyatı tereddütsüz bir şekilde açık ameliyata çevrilebilmektedir.

Özetle, Laparoskopik (Kapalı) Yöntemle Ameliyatın Faydaları

 • Ameliyattan sonra ağrı
 • Kanamanın az olması
 • Ameliyat izinin küçük olması
 • Hastaneden daha erken taburcu edilme
 • Günlük temposuna rahatlıkla dönebilme
 • Operasyonun yüksek kaliteyle gerçekleştirilmesi

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...