Yandex

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri, meme dokusunu meydana getiren hücrelerin kontrolü sağlanmadan çoğalması anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan hücrelerin çekirdeğinde hücrelerin normak büyümesini ve sağlıklı olmasının kontrolünü sağlayan genler vardır. Bu genler, hücrelerin çoğalmalarında görev alır. Elbette bu genler radyasyon ve çevre etkenleri gibi çeşitli faktörlere göre bozulma meydana gelebilir.

MEMEDEKİ HER KİTLE KANSER MİDİR?

Memedeki her kitle kanser değildir. Özellikle 25-45 yaş arası hanımlarda çok gördüğümüz fibrokistik mastopati diye tanımladığımız aslında bizim tarafımızdan bile ciddi hastalık olarak yorumlanmayan ama halk arasında ciddi endişelere, korkulara yol açan ve sanki çok ciddi bir olay varmış gibi algılanan bir hastalık var. Sertlikleri kitle gibi algılıyor hastalarımız aslında bu sertlikler memenin doğal sertlikleridir. Tabi kişiden kişiye memenin sertliği değiştiği için kişinin kendini muayene etmesiyle zaman içeresindeki en ufacık bir değişikliği doktora gelmeden kişi kendisi algılayabilir. Gerçek anlamda kitle diyebilmemiz için, sanki bir pirinç ya da bulgur torbasının içerisinde bir nohut ya da bir fındık tanesi gibi ayrı bir şey geliyorsa bu bizim için kitledir. Tabi kitlenin kontörleri dediğimiz çevresinin şekli, uzanımı da bunun bize iyi veya kötü olduğu hakkında bilgi vermektedir. Eğer çok düzgün misket gibi elimizin altında yuvarlanan bir şey ise bu %90 olasılıkla kötü bir şey değildir endişe etmeye gerek yoktur. Bunlar ya kisttirler ya da fibroadenom dediğimiz iyi huylu urlardır. Bir ultrasonla bunlar çok rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda oluşan en yaygın kanser türü olarak bilinmektedir. Tüm kanserler içinde bakılırsa, akciğer kanserinin ardından gelen en yaygın kanser türüdür. Verilere göre, meme kanseri her 8 kadından bir tanesinin hayatının herhangi bir zamanında oluşabilmektedir. Meme kanserinin nedeniyle ilgili net bir veriden bahsedilemese de genetik özellikler, kötü beslenme, kişinin sosyo-ekonomik durumu, adet düzeni, doğum kontrol hapları ve doğumlar gibi etkenler belirleyici olabilir.

Meme kanserinde erken teşhis, kişilerin hayatını yüzde 90 oranında kurtarabilmektedir. Bu nedenle düzenli meme kontrolü çok büyük önem taşımaktadır. Kişiler, kendi memesini elle kontrol etmeli ve herhangi bir sertlik fark ederlerse vakit kaybetmeden mutlaka doktorlarına danışmalılar.  Meme kanseri, meme dokusunun içerisindeki süt kanallarında gelişen kanser hücreleridir. Meme kanserlerinin ortalama yüzde 80’i memede süt kanallarında oluşmaktadır. Kansere sebep olan hücrelerin büyümesi uzun sürer. Fakat büyüdükten sonra da kanser hücreleri lenfler ve kan aracılığıyla, vücudun diğer bölümlerine yayılabilmektedir.

Meme kanseri kadınlar kadar olmasa da erkeklerde de görülebilmektedir. Üstelik erkeklerde kanser hücrelerinin çoğalması daha hızlı gelişir. Meme kanserinin ortaya çıkma ihtimali kadınlarda yaş ilerledikçe artmaktadır. Genel olarak 50-70 yaş aralığında daha sık gelişen meme kanseri anne ya da kardeşte varsa risk 3 kat artar. Ailesinde meme kanseri olan kadınlar, 40 yaş itibariyle düzenli olarak kontrol yaptırmalıdır.

Günümüzde, meme kanserinin tedavisinde oldukça önemli aşamalar kaydedilmiştir. Kanserin erken teşhis edilmesi sayesinde yüzde 100 başarı ile sonuçlanan meme kanseri tedavisi mümkün hale gelmiştir.