Meme Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri Nedir ?

Meme kanserinden önce kanser nedir sorusunun cevabını aramak konunun daha iyi anlaşılması açısında faydalı olacaktır. Kanser kelimesi İngilizce yengeç kelimesinden türetilen bir kelimedir. Yengeç yapısal olarak düşmanını kıskaçları ile yakaldıktan sonra yavaş yavaş kemirerek yemektedir. Kanser de vücudun neresinde görülürse görülsün tedavi edilmediği sürece insanı giderek zayıflatarak halsiz düşürmekte ve zayıflatmaktadır. Vücudun tüm organları bilindiği üzere hücrelerden oluşmaktadır. Hücreler bir düzen içerisinde bölünebilme yeteniğine sahiptir ancak düzenli bir şekilde bölünme işlemi yürütülemediğinde kanser açığa çıkmaktadır. 

Meme kanseri, meme dokusunu meydana getiren hücrelerin kontrolü sağlanmadan çoğalması anlamına gelmektedir. Vücutta bulunan hücrelerin çekirdeğinde hücrelerin normak büyümesini ve sağlıklı olmasının kontrolünü sağlayan genler vardır. Bu genler, hücrelerin çoğalmalarında görev alır. Elbette bu genler radyasyon ve çevre etkenleri gibi çeşitli faktörlere göre bozulma meydana gelebilir.

Günümüzde tüm dünyada 8 kadından 1'inde hayatlarının bir döneminde meme kanseri gelişebilmeledir. Bununla birlikte her 30 kadından biri ise meme kanseri nedeni ile yaşamını yitirmektedir. Kadınlarda görülen kanser türleri arasında ilk sırada olan meme kanseri belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir;

 •  Memede kitle 
 •  Koltuk altında kitle
 •  Ağrı
 •  Meme başında akıntı
 •  Meme dokusunda ve cildinde değişiklikler
 •  Meme başının içe çekilmesi
 •  Memede büyüme ya da şekil bozukluğu
 •  Kemik ağrıları

Meme Kanseri Nedenleri

Meme kanseri nedenleri arasında en önemli faktör; genetiktir. Ailede meme kanseri ya da başka kanser türlerinin görülmesi kişide meme kanseri açısından risk faktörü oluşturmaktadır. Aynı zamanda radyasyona maruz kalma, kimyasal madde ve gazlara maruz kalma, kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olması, sigara ve alkol tüketmesi meme kanseri nedenleri arasında sayılabilmektedir. 

Meme kanseri tanısında kullanılan yöntemler; elle muayene,mamografi, dijital mamografi ve MR gibi yüksek teknolojik görüntüleme cihazlarıdır. Özellikle risk grubunda yer alan kadınların rutin kontrollerini aksatmamaları gerekmektedir. 

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda oluşan en yaygın kanser türü olarak bilinmektedir. Tüm kanserler içinde bakılırsa, akciğer kanserinin ardından gelen en yaygın kanser türüdür. Verilere göre, meme kanseri her 8 kadından bir tanesinin hayatının herhangi bir zamanında oluşabilmektedir. Meme kanserinin nedeniyle ilgili net bir veriden bahsedilemese de genetik özellikler, kötü beslenme, kişinin sosyo-ekonomik durumu, adet düzeni, doğum kontrol hapları ve doğumlar gibi etkenler belirleyici olabilir.

Meme kanserinde erken teşhis, kişilerin hayatını yüzde 90 oranında kurtarabilmektedir. Bu nedenle düzenli meme kontrolü çok büyük önem taşımaktadır. Kişiler, kendi memesini elle kontrol etmeli ve herhangi bir sertlik fark ederlerse vakit kaybetmeden mutlaka doktorlarına danışmalılar.  Meme kanseri, meme dokusunun içerisindeki süt kanallarında gelişen kanser hücreleridir. Meme kanserlerinin ortalama yüzde 80’i memede süt kanallarında oluşmaktadır. Kansere sebep olan hücrelerin büyümesi uzun sürer. Fakat büyüdükten sonra da kanser hücreleri lenfler ve kan aracılığıyla, vücudun diğer bölümlerine yayılabilmektedir.

Meme kanseri kadınlar kadar olmasa da erkeklerde de görülebilmektedir. Üstelik erkeklerde kanser hücrelerinin çoğalması daha hızlı gelişir. Meme kanserinin ortaya çıkma ihtimali kadınlarda yaş ilerledikçe artmaktadır. Genel olarak 50-70 yaş aralığında daha sık gelişen meme kanseri anne ya da kardeşte varsa risk 3 kat artar. Ailesinde meme kanseri olan kadınlar, 40 yaş itibariyle düzenli olarak kontrol yaptırmalıdır.

Günümüzde, meme kanserinin tedavisinde oldukça önemli aşamalar kaydedilmiştir. Kanserin erken teşhis edilmesi sayesinde yüzde 100 başarı ile sonuçlanan meme kanseri tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Meme Kanseri Risk Faktörleri

Meme kanseri konusunda yetişkin her kadının risk faktörlerini bilip kendini değerlendirmesi gerekmektedir. Meme kanserinde risk grubu içerisindeki durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Geç anne olma yaşı
 • Erken adet görme
 • Geç menopoza girme
 • Menopoz
 • Ailede meme kanseri görülmesi
 • Daha önce farklı bir bölgede kanser görülmesi
 • Doğum sonrasında emzirme döneminin kısa olması

Memedeki̇ Her Ki̇tle Kanser Mi̇di̇r?

Memedeki her kitle kanser değildir. Özellikle 25-45 yaş arası hanımlarda çok gördüğümüz fibrokistik mastopati diye tanımladığımız aslında bizim tarafımızdan bile ciddi hastalık olarak yorumlanmayan ama halk arasında ciddi endişelere, korkulara yol açan ve sanki çok ciddi bir olay varmış gibi algılanan bir hastalık var. Sertlikleri kitle gibi algılıyor hastalarımız aslında bu sertlikler memenin doğal sertlikleridir. Tabi kişiden kişiye memenin sertliği değiştiği için kişinin kendini muayene etmesiyle zaman içeresindeki en ufacık bir değişikliği doktora gelmeden kişi kendisi algılayabilir. Gerçek anlamda kitle diyebilmemiz için, sanki bir pirinç ya da bulgur torbasının içerisinde bir nohut ya da bir fındık tanesi gibi ayrı bir şey geliyorsa bu bizim için kitledir. Tabi kitlenin kontörleri dediğimiz çevresinin şekli, uzanımı da bunun bize iyi veya kötü olduğu hakkında bilgi vermektedir. Eğer çok düzgün misket gibi elimizin altında yuvarlanan bir şey ise bu %90 olasılıkla kötü bir şey değildir endişe etmeye gerek yoktur. Bunlar ya kisttirler ya da fibroadenom dediğimiz iyi huylu urlardır. Bir ultrasonla bunlar çok rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

Meme kanseri ameliyatı meme koruyucu cerrahi ve mastektomi olarak iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Hastalığın evresi, kanserli hücrenin ne kadarlık bir alanı kapladığı, hastanın bağışıklık sisteminin durumu göz önüne alınarak doktor hangi ameliyat türünü uygulayacağına karar vermektedir. Bu ameliyat türleri şu şekildedir;

Meme koyucu cerrahi yöntemleri

Lumpektomi; memedeki kitle ile kitlenin etrafındaki dokuların alınması işlemidir. Daha sonrasında radyoterapi ya da kemoterapi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

Kadranektomi; Memenin yaklaşık dörtte biri alınmakta ve sonrasında radyoterapi ile kemoterapi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. 

Mastektomi; Memenin tamamının alınması işlemidir. Basit, cilt koruyucu, nodifiye radikal ve readikal gibi türleri bulunmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre ameliyat şekillenmektedir.