İstanbul Obezite Cerrahisi

İstanbul Obezite Cerrahisi

İstanbul Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi, obez hastalarının sağlıklarına kavuşabilmeleri için gıda alımlarının ve besin emilimlerinin değiştirilmesi (azaltılması) için yapılan operasyonlardır. Zayıflamak amacıyla ‘geri dönüşü olmayan’ bir fark yaratmak için kişiler çok ciddi bir ameliyat olurlar. Öncelikle hasta bunu bilinçli şekilde kabul etmelidir. Hastanın kendi isteğiyle bu ameliyat gerçekleştirilir.

Obezite cerrahisi her şey demek değildir. Hastaların operasyon sonrası sağlıklı beslenme programlarına sıkı sıkıya bağlı olmaları ve düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Obezite cerrahisi sayesinde hastalar hiç olmadığı kadar çabuk ve kolay kilo verirler. Fakat bu kolaylığa aldanmamak gerekir. Kişiler hayatları boyunca, kilolarını korumalı ve dikkatli beslenmeye özen göstermeliler. Güncel teknolojinin verdiği imkanlar sayesinde, obezite cerrahisi oldukça gelişmiştir. Kapalı şekilde yapılan obezite ameliyatları ile hastalar günlük yaşamlarına hızlıca dönebilir ve kısa sürede iyileşebilmektedir.

Hastaya obezite cerrahisinde hangi yöntemin uygulanacağına karar verilirken önce detaylı bir muayene yapılmaktadır. Kişinin sağlık durumu değerlendirilir. Kişinin muayenesinde, endokrinoloji uzmanı, beslenme uzmanı, psikiyatri uzmanı, fizik tedavi uzmanı ve egzersiz danışmanı da bulunur.

Obezite cerrahisinde önemli olan yaygın olan yöntemi seçmek yerine ‘kişiye iyi gelecek olan yöntemi’ seçmektir.

Tüp Mide Ameliyatı

Laparoskopik olarak yapılan ameliyat ortalama 2 saat kadar sürer. Geniş hacimli midenin şekli bir tüpe dönüşür. Midenin iç hacmi 200 mililitre olarak, az gıda tüketilmesini ve erken doyulmasını sağlar.

Mide By-pass Ameliyatı

Kapalı şekilde yapılan mide-bypass’ı ameliyatında, yenilen gıdalar ince bağırsakların bir kesiminden emilmez ve kalınbağırsağa geçişi sağlanmaktadır. Mide iç hacminin, oldukça küçüldüğü operasyonda, vücut ciddi bir değişim geçirir. Mutlaka detaylı takip gerekmektedir.