Obezite

Obezite ciddi morbidite ve mortaliteye neden olan, genetik ve çevresel faktörlerle ortaya çıkan kompleks, ciddi kronik bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütü (DSÖ) obeziteyi, vücutta sağlığı bozacak şekilde aşırı yağ birikmesi olarak tanımlar. Morbid kelimesi obezitenin neden olduğu ciddi, ilerleyici sağlık problemleri ve yandaş hastalıkları tanımlamak için kullanılır. Obezite tüm dünyada giderek artan medikal ve sosyoekonomik bir problemdir. DSÖ bu nedenle obeziteyi çağımızın salgını olarak tanımlamaktadır. Obezite hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde hızlı artış gösteren dünya çapında ciddi bir salgın hastalıktır. Obezite, dünyada sigaradan sonra önlenebilir ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alır. 

DSÖ verilerine göre 20 yaş üzeri 2.3 milyar insan fazla kilolu, obezite ya da morbid obezite sorunu olan kişilerdir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması verilerine göre ise toplumumuzun %64.9 ‘u fazla kilolu ya da obezdir. Kadınların %41’i, erkeklerin %21’i obezite sorunu olan kişilerdir. Morbid obezite oranı %2.9 ‘dur. Nüfusu 80 milyon üzerinde olan ülkemizde, tedavi bekleyen morbid obez hasta sayısı yaklaşık 2 milyon civarındadır. Öte yandan obezite sorunu olanların oranı ise (yani BKİ’i 30 dan büyük) yaklaşık 7.5 milyon dolayındadır.

Obeziteyi Etkileyen Faktörler

Obeziteyi etkileyen faktörler; kişisel, genetik ve kültürel faktörlerdir. Genetik faktörler bu nedenler arasında %60’lık bir orana sahiptir. Ardından %30 oranı ile çevresel faktörler gelir. Kişisel faktörler %10’luk bir dilimi oluşturmaktadır.

Halkın bilinçlendirilmesi, gerekli halk sağlığı tedbirlerinin alınarak beslenme alışkanlığı düzenlemesi ve hareketin yaşam biçimi haline getirilmesi obeziteden korunmak için önemlidir. 

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...

Web sitesinde yer alan içeriklerin tamamı bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi yöntemleri için mutlaka doktorunuza başvurunuz...
COPYRIGHT © 2018 - TÜM HAKLARI SAKLIDIR
Reflux Surgery Reflü Belirtileri Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir Gastrik Bypass Ameliyatı