Bebek Dostu Hastane ünvanı aldık...

Bebek Dostu Hastane ünvanı aldık...

0 Oy

Bebek Dostu Hastane ünvanı aldık...

Anne sütünün korunması, emzirmenin desteklenmesi, ve önerilmesi konusunda yapılan çalışmalar dolayısıyla hastanemiz bebek dostu hastane ünvanı almaya hak kazanmıştır.

11 Kasım 2005'te Armada otelde yapılan törenle hastanemiz Başhekimi Op.Dr. Özgür Yiğit adına Başhekim Yard. Op.Dr. Mustafa Şener plaketi almıştır. Törende hastenemizden Başhemşire Gülsen  Çayır, Çocuk Hast. Uzmanı Dr. Defne Çölçakı,  Kadın Doğum Uzmanı Dr. Deniz Arıkan ve  Doğumhane Sorumlu Hemşiresi Fatma Çakal hazır bulunmuştur.

BEBEK DOSTU HASTANE KAVRAMI NEDİR?

Anne sütünün korunması, emzirmenin desteklenmesi, ve önerilmesi konusunda UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ortak bildirisi olan başarılı emzirmede on adım, emzirmeyle ilgili temel stratejileri içermektedir.

Yapılan son araştırmalara göre bebeğin sadece anne sütüyle beslenmesinin bebek ölüm ve hastalıklarının azalmasında önemli bir rolünün olduğunu, dolayısıyla anne sütü modillerinin kullanılmasının teşvik edilmesinin gerektiğini vurgulamaktadır.

Anne sütünü teşvik programları çerçevesinde temel amaç hastane doğumlarını kapsayacak şekilde anneleri doğum öncesi dönemde hazırlamak, doğumdan hemen sonra (ilk yarım saat içinde) emzirmeye başlaması ve hastaneden taburcu olduktan sonra da sağlık personeli tarafından izlenmesi , emzirmeyi en az altı ay sürdürmesi konusunda desteklenmesini sağlamak amacıyla bebek dostu hastaneler geliştirilmiştir.

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...