Kan Tahlili İçin Aç Kalmaya Gerek Yok

Kan Tahlili İçin Aç Kalmaya Gerek Yok

0 Oy

Kan tahlili yaptıracak hastaların yıllardır gereksiz yere aç bırakıldıklarını söyleyen Prof. Tunç, “Bu yanlıştan bir an önce vazgeçilmeli” dedi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Romatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Tunç, yıllardır gereksiz yere insanların tahlil için aç kalmaya zorlandığını belirterek, hiçbir tahlil için aç kalmanın gerekli olmadığını iddia etti.

Prof. Dr. Tunç, yaptıkları çalışma ile toplumda sık kullanılan 22 adet hematolojik ve biyokimyasal testi açlık ve tokluk yönünden test ettiklerini dile getirerek, “Toklukta sadece trigliserit ve kan şekeri değerlerinde yükselme olmaktadır. Bazı laboratuvarların talep kağıtlarında ‘açlık kan şekeri’ istek bölümü bulunuyor. Bu yazı kesinlikle yanlıştır. Toplumdaki şeker hastalarının yüzde 90’dan fazlası tip 2 diyabettir. Tip 2 diyabet hastalığında ilk önce tokluk kan şekeri yükselir. Bu sebeple toplumdaki şeker hastalarına erken teşhis koyabilmek için kan şekerine toklukta bakılmalıdır. İnsanlarımızı laboratuvar önlerinde aç ve bitkin bir halde görmek herkesi üzüyor. Bu yanlış bilginin bir an önce düzeltilmesi şart” diye konuştu.

Yorum Yap

İletişim Bilgileriniz Hiçbir Şekilde Paylaşılmayacaktır. * lı Alanları Doldurmak Zorunludur.

E-Bülten’ e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...